Siden min kat har haft kronisk nysesyge og jeg har givet dette, har han haft langt færre voldsomme anfald.
Vétoquinol Care Enisyl-F
Midlertidigt utilgængelig
Veterinær ansvarsfraskrivelse
Relaterede produkter
-
Produktinformation
Felin herpesvirose type 1 (FHV-1)
97% af kattene er på et tidspunkt blevet smittet med FHV-1, og 80% forbliver bærere. Killinger kan blive smittet af deres mor. Overførsel af dette virus sker via spyt og næse- eller øjenvæske. Blandt andet takket være en god modstandskraft hos katten kan symptomerne være mindre alvorlige. Du kan læse mere om dette i dyrlægens artikel: Kattesnue hos katte.
Enisyl-F
Enisyl-F indeholder den essentielle aminosyre L-Lysin. Mennesker og dyr kan ikke selv danne den og skal derfor optage den gennem kosten. Denne essentielle aminosyre har dog mange nyttige funktioner. Den understøtter blandt andet modstandskraften.
Dosering
Enisyl-F har et praktisk pumpsystem. Et pump svarer til 1 ml.
Anbefalet dosering Situation Administration Anbefalet varighed Akutte symptomer Killing: 1 ml, to gange dagligt | voksen kat: 2 ml, to gange dagligt Fra de første symptomer. Stop først, når symptomerne har været væk i 2 uger. Kronisk FHV 1 Killing: 1 ml, to gange dagligt | voksen kat: 2 ml, to gange dagligt Permanent Forebyggende i perioder med spænding Killing: 1 ml, to gange dagligt | voksen kat: 2 ml, to gange dagligt Fra 2 uger før til 2 uger efter den stressende periode Administration
Dette er en velsmagende pasta med fiskesmag og falder generelt i god smag hos katte. Du kan give pastaen direkte i munden eller blande den i foderet. Hvis katten alligevel ikke accepterer den med det samme, kan du smøre pastaen på kattens pote, så katten "bliver nødt til" at slikke pastaen af.
Sammensætning
Sorbitol, fiskeolie, sojaolie. Analytiske bestanddele: Fugt (maks.) 55,3%, råprotein (min.) 24%, råfedt (min.) 7,2%, råaske 1%, råfiber (maks.) <1%, natrium 0,097%. Tilsætningsstoffer (pr. kg): Aminosyrer og deres salte: L-lysinmonohydrochlorid, teknisk rent (3.2.3) 252060 mg, teknologiske tilsætningsstoffer, konserveringsmidler, smagsstoffer og farvestoffer.
Vétoquinol Care Enisyl-F anmeldelser
-
Godt mod nysesygeEfter Kelly Van Lierde, søndag 11 januar 2026Vétoquinol Care Enisyl-F - 100 ml
Siden min kat har haft kronisk nysesyge og jeg har givet dette, har han haft langt færre voldsomme anfald.
Oversat fra medpets.be | Vis originalOversat fra medpets.be |Den originale anmeldelse kunne ikke indlæses
-
Meget godEfter Sergio, fredag 9 januar 2026Vétoquinol Care Enisyl-F - 100 ml
2 gange om dagen til vores hankat med nysesyge, og han har langt mindre problemer med tåreøjne og betændt snue.
Oversat fra medpets.nl | Vis originalOversat fra medpets.nl |Den originale anmeldelse kunne ikke indlæses
-
Kat nægter at tage detEfter Bisnca, fredag 22 august 2025Vétoquinol Care Enisyl-F - 100 ml
Vores kat med kronisk nyse-sygdom får kvalme af lugten af dette produkt. Han kvæles og det er umuligt at få ham til at indtage det, heller ikke gemt i fx flydende godbidder. Ærgerligt, for ud fra anmeldelserne virker det som et godt produkt. Men ja... så skal man først have det indenbords. Spildte penge i vores tilfælde.
Oversat fra medpets.nl | Vis originalOversat fra medpets.nl |Den originale anmeldelse kunne ikke indlæses
-
TopEfter Ikke, søndag 29 december 2024Vétoquinol Care Enisyl-F - 100 ml
Top ting. To corona-katte. Brugte det i to dage, og de er fuldstændig på toppen igen.
Oversat fra medpets.nl | Vis originalOversat fra medpets.nl |Den originale anmeldelse kunne ikke indlæses
-
ModstandEfter Daisy, tirsdag 26 november 2024Vétoquinol Care Enisyl-F - 100 ml
Mine 3 katte nøs meget og det ville ikke gå over. Med pastaen var det helt væk efter 3 dage.
Oversat fra medpets.nl | Vis originalOversat fra medpets.nl |Den originale anmeldelse kunne ikke indlæses